Aeneas Hotel Kazdağları

Kaz dağlarında, Milli park içindeki geziler konusunda yerel acenteler aracılığıyla yapacağınız gezilerde yönlendirme yapmaktayız.
Ayrıca Kaz Dağı eteklerindeki kendi aracınızla yapacağınız yakın çevre gezileri konusunda hazırladığımız krokiler ile gezilerinizi yapabilirsiniz. Butik otelden dağ yönüne sabah saatlerinde yapacağınız yürüyüşler ve parkurlar hakkında bilgilendirme yapmaktayız.

KAZ DAĞLARI

Sırtımızı yasladığımız Kaz dağları,15.000 hektar orman alanı ve 5.000 hektar zeytinlik,30 km uzunluğundaki sahil,245 milyon yıllık metamorfik kayaçlar,4 akarsu ve 9 adet tatlı su kaynağı,Manastır Çayı ve Şahin deresi’nin oluşturduğu kanyonlar,Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından oksijen oranı bakımından İsviçre Alplerinin ardından ikinci sırada olduğu saptanmış olup havası,yaklaşık 900 civarında bitki çeşidi 78 adet endemik tür ve koruma altındaki yabani hayvan yaşamı ile Altınoluk ,doğa tutkunları için bir cennettir. Korunması gerekli diğer değerleri dolayısıyla Kaz dağları’nın 21.300 hektarlık bir bölümü 1993 yılında Milli Park ilan edilmiştir.Milli park alanına giriş kontrollü olup alan içindeki birçok rota rehber eşliğinde gezilebilmekte,zengin bitki örtüsü ve ilginç kaya formasyonları,tarihi köprü ve değirmenler,küçüklü büyüklü şelale,çağlayan ve yüzülebilir göletler görülebilmektedir. Milli park girişlerine yakın köylerde birçok yerel rehber ve Milli park gezilerini yapmaya yetkili Ekolojik rehberlerin bulunduğu gibi,şehir merkezinde çeşitli tur şirketleri de rehberlik ve araziye uygun araç hizmeti sunmaktadır. Milli park sınırları dışında kalıp görülmeye değer doğal alanların en önemlileri Başdeğirmen ve Şahin deresi Kanyonu’dur. Bu alanlarda detaylı rehberli geziler yapılabilir ya da buralarda kurulmuş piknik alanları ziyaret edilebilir.

ABDULLAH EFENDİ KONAĞI:

Abdullah Efendi Konağı, restore edilerek ; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tarihi Antandros Şehrini koruma ve yaşatma derneğinin kullanımında kültür evi olarak hizmet veriyor.

AVCILIK:

Bölgede avcılık ve balıkçılık Homeros’un İlyada’sından beri devam etmektedir. İklimi ve bitki örtüsü sayesinde yaban hayatı çok zengin olan Kaz Dağlarında avcılık faaliyetleri doğal hayata zarar vermeyecek şekilde sürdürülmekte. Milli Park’ın da ilanı ile ayı ve karaca avı yasaklanırken yaban domuzu ve keklik avına kontrollü bir şekilde izin verilmekte. Altınoluk açıklarında ülkemizin en büyük yapay resifinin yapılması sonucu balık popülasyonu çok zenginleşmiş olta balıkçılığı ve dalış turizmi her geçen gün dahada gelişmektedir.